Správné čištění a údržba vinylové podlahy

Vinylové podlahy patří k aktuálně nejoblíbenějším podlahovým krytinám, a to nejen pro své užitné a estetické vlastnosti, ale také díky jednoduché a nenáročné údržbě. Aby však podlaha zůstala dlouhé roky krásná, je potřeba o ni pečovat. Pravidelné správné čištění a údržba krytiny významně prodlouží dobu, po kterou bude vypadat jako nová. Vyzkoušejte osvědčené postupy a tipy na čištění a údržbu vinylových podlah.

Čištění vinylových podlah

Čištěním zbavujeme vinylovou podlahu zaschlé špíny, fleků a hrubých nečistot. Pro tyto účely si vybereme přípravek určený přímo k čištění vinylových podlah. Vhodná frekvence čištění záleží na místě, kde se podlahová krytina nachází, a její zátěži.

Velmi důležité je provést důkladné čištění vinylové podlahy ihned po pokládce. Cílem je odstranit zbytky výrobních a montážních nečistot, čímž předejdeme znehodnocování podlahové krytiny jejich zašlapáváním do podlahy. Před prvním použitím vyčistěte podlahovinu 48 hodin po instalaci teplou vodou s přídavkem určeného čisticího prostředku – doporučujeme použít aktivní čistící přípravky firmy Uzin, například Základní čisticí přípravek RZ 150.

 

Základní pravidla čištění vinylových podlah
  1. Pro čištění vinylové podlahy využívejte vždy jen prostředky k tomu určené. Nevhodnými přípravky můžete svou vinylovou podlahu nevratně poškodit! Naše společnost má vyzkoušené a lety prověřené profesionální čistící přípravky německé firmy UZIN, které Vám můžeme opravdu doporučit. Jsou koncentrované a dlouho Vám vydrží.
  2. Nepoužívejte rozpouštědla, vosky nebo leštidla.
  3. Nepoužívejte přípravky, které obsahují odmašťovací látky (určené na mytí nádobí) nebo chlór (určené k desinfekci povrchů), aceton, rozpouštědla nebo brusné prášky a pasty.
  4. Speciální čisticí prostředky prodlouží životnost podlahy a podtrhnou její krásu.

 

Doporučená pravidelnost čištění PVC
  1. Denní čištění: Zametejte měkkým suchým smetákem nebo vysávejte podlahu od prachu vysavačem – zabráníte tak vrstvení prachu a nečistot a úklid bude jednodušší.
  2. Týdenní čištění: Podlahu setřete pomocí mopu nebo hadru teplou vodou s čističem určeným přímo na vinylové vinylové podlahy (například Uzin Resilinet Care nebo Uzin RZ 181 Elastic Wischpflege).
  3. Periodické čištění: Zejména u krytin s profilovaným nebo zrnitým povrchem doporučujeme ruční nebo mechanické hloubkové čištění v intervalech dle intenzity provozu, a to vodou s čističem určeným pro PVC a vinylové podlahy a nylonového kartáče. Po odstranění zbytků špinavé vody s nečistotami podlahu setřete čistou vodou a vysušte hadrem nebo mopem.
  4. Odstraňování skvrn: Skvrny odstraňte pokud možno okamžitě – ručně za použití vody a nylonové houbičky, případně pomocí přípravku Uzin RZ 190 Boden Fleckenlöser.

 

Při kontaktu s některými látkami mohou na povrchu vinylu vzniknout neodstranitelné skvrny. Je důležité chránit podlahovou krytinu před potřísněním asfaltem, anilinovými barvami, barevnými oleji, inkousty, jodovou a Castelaniho tinkturou, barevnými krémy na boty, minerálními oleji, mazivy a všemi přípravky obsahujícími organická rozpouštědla.

 

Údržba vinylové podlahy

Údržba vinylové podlahy není totéž, co její čištění. Jedná se o vytvoření ochranného filmu na svrchní vrstvě vinylové podlahy, který snižuje přilnavost špíny a zvyšuje otěruvzdornost. Pro údržbu vinylových podlah využijte speciální prostředky k tomu určené.

Vhodné je ošetření podlahy ihned po její instalaci. Tuto úvodní údržbu nejčastěji provádí přímo podlahářská firma. Pro následnou údržbu podlahové krytiny v domácím prostředí je určený prostředek UZIN Resilient Sealer. Je třeba ji provádět na vyčištěné podlaze zbavené veškeré špíny a prachu. Pokud přípravek použijete na špinavou podlahu, ochranný film pokryje i nečistoty, které již z podlahy nepůjdou odstranit! Údržbu stačí provádět maximálně jednou měsíčně.

 

Jak prodloužit zánovní vzhled vinylové podlahové krytiny?

  • Doporučujeme vždy instalovat filcové, plstěné nebo teflonové ochranné podložky na nohy jídelní židle či nábytku. Bez nich byste mohli neopatrným pousouváním podlahu poškodit. Jedná se o snadno dostupné prostředky, které vám však udělají velkou službu. Praktické jsou i protiskluzové podložky například pod koberce, nebo postel, které ukotví na místě ten nábytek, se kterým nebudete manipulovat vůbec a bude naopak žádoucí, aby byl na jednom místě.
  • V případě, že nemáte zátěžovou vinylovou podlahu a využíváte kolečkové židle, doporučujeme využít ochrannou podložku.
  • Vždy používejte čisticí rohože u vstupu – zamezíte tak vnášení nečistot a prachu do vašeho bytu.
  • Pokud v místnosti s vinylovou podlahou využíváte krbová kamna na pevná paliva, doporučujeme použít ochranný plech v potřebném rozměru nebo oblíbené podložky z kaleného skla, které vypadají velmi elegantně a dají vyniknout podlaze pod sebou.
  • Přírodní nebo umělé světlo způsobuje zesvětlení barev na všech podlahových krytinách. Toto je viditelné při srovnání s plochami pokrytými kobercem nebo nábytkem, které se potom jeví jako tmavší. Barevný rozdíl se vyrovná po působení světla na tyto plochy po dobu několika týdnů.
  • Zabraňte dlouhodobému kontaktu podlahy s gumou (tmavá a barevná guma), voskovanými povrchy a jinými nestabilními látkami! Při dlouhodobém kontaktu může guma způsobit na všech typech vinylu neodstranitelné barevné skvrny (žloutnutí, hnědnutí až černání povrchu v místě dotyku). Skvrny nejsou zřejmé okamžitě, objeví se až vlivem světlem spuštěné migrace látek z gumy do podlahoviny. Na vinylové podlahoviny proto nepatří pneumatiky, kolečka kočárků, podložky spotřebičů, gumové podložky/chránítka nábytku ani gumová obuv. Použijte podložku (chránič) z PVC, polyuretanu, polyetylenu, polypropylenu nebo filcu.

 

Odborná pokládka, pravidelné čištění a správná údržba vinylové krytiny zajistí, že vám podlaha bude dobře sloužit a po dlouhou dobu bude vypadat jako nová.

Pokud byste v našem článku nenašli odpověď na Váš dotaz, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám z naší praxe poradíme. Tým Vinylfloor.cz